4/5 - (1 vote)

Permoník 1

Povrch polní cesty a silnice 22 km, převýšení 350 m.

Ahoj běžci! nedaleko Moravské Třebové leží půvabný komplex naučných stezek jménem Hřebečské důlní stezky. Je to krása, která mapuje důlní činnost na Hřebečsků. Je osazená směrovkami a informačními tabulemi, a najdete tu několik velice zajímavých míst. Vzhledem k tomu, že celé Hřebečské důlní stezky mají přes 60 km, rozhodl jsem se trasu rozdělit na dva okruhy. Jeden se jmenuje Permoník 1 a druhý Permoník 2. V tomto článku se zaměřím na Permoník 1, který je kratší, ale o to zajímavější trasa. Tak pojďme na ni!

Trasa začíná v Moravské Třebové a vede přes Udánky kolem starého Udánského rybníka a lesem až k altánku. Zde se nachází první významné místo Hřebečských stezek – studánka a altánek. Trasa se stáčí doprava a pokračuje stoupáním až k informační tabuli Štola Josef, kde je vybudovaná maketa štoly a důlní činnosti ve svahu. My pokračujeme prudkým stoupáním nahoru až na vrchol hřebene, kde proběhneme kolem vyhlídky. Ta je zvláštní tím, že se na ni jde po schodech dolů, ale o to zajímavější je výhled z ní.


Až se dokocháme, pokračujeme dál podél státní silnice a můžeme navštívit takzvanou Měsíční krajinu, která je zajímavým pozůstatkem po důlní činnosti na Hřebči. Ti, kdo se nechtějí podívat na tyto haldy, mohou pokračovat po mé trase, která vede lesem a vyhne se asfaltové silnici. Každopádně se tak nebo tak dostaneme dolů z kopce a dole pod kopcem nás čeká další zajímavé místo – Rezavý potok. Voda zde vytéká ze starých dolů a má zvláštní zbarvení do rezavého odstínu, podle něhož je potok pojmenován.
Poté nám zbývá už jen kousek a jsme na rozcestí, kde jsme dneska už jednou byli. Tím místem je altánek pod Hřebčem. Zde můžeme kopírovat trasu, po které jste přiběhli zhruba 2 km. Já jsem si však zvolil trochu jiný návrat, a to zadní Udánskou cestou. Tato cesta není příliš vhodná pro cyklisty, ale pro chůzi a běh je skvělá. Vrátil jsem se tak zpátky na startovní bod.

Doufám, že si Permoník 1 užijete stejně jako já. Už teď se také těším na další článek, ve kterém vám představím Permoník 2.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru