Vysoké pole

Rate this post

z Moravy do Čech a zpět

délka 24,8 km převýšení 373m

Milí běžci a běžkyně,
tato trasa je určena pro ty z vás, kteří se chtějí podívat z Moravy až do Čech.
Vybíháme z Moravské Třebové; je tedy jasné, že už podle názvu začíná naše trasa na Moravě. Nebo ne? Dělám si z vás trochu legraci – protože Moravská Třebová (dle současných hranic krajů) leží -jak jinak – samozřejmě v Čechách. Na trase se ale opravdu do Čech i na Moravu podíváte, alespoň podle jejich historické hranice, která procházela Hřebečským hřbetem.

Takže pojďme na to. Začátek trasy je jednoduchý a známý terén: vyběhneme po silnici do Udánského lesíka a běžíme až k altánku. Zde se trasa stáčí doprava a pokračuje stoupáním do kopce až k rozcestí na důl Josefka. Když se dobře podíváte, jak se cesta stáčí doprava, uvidíte krásnou širokou cestu pěkným lesem. Bohužel tam však nepoběžíme, a místo toho se vydáme doleva pěšinkou.
Když jsem předtím říkal do kopce, tak jsem trošku přeháněl, protože opravdu DO KOPCE to je až teď. Ten, kdo se vyškrábe nahoru a dokáže dýchat jenom nosem, má bobříka dechu. Naštěstí kopec není příliš dlouhý a pokračuje mírným stoupáním k Hřebcovskému vrchu. Dál nás cesta povede po lesní cestě mírným klesáním a kolem malého rybníčku. Po pár kilometrech doběhneme do našeho prvního odpočinkového místa, kterým je rekreační středisko Vysoké Pole. Za návštěvu určitě stojí krásný areál, klidné místo, které mohu vřele doporučit; kdo však odpočívat nechce, pouze proběhněte skrz.

Poté se po kilometru stoupání se vrátíme na červenou značku hřebene. Proběhneme se po hezké silničce až doběhneme k Strážnímu vrchu. Já jsem si tady naplánoval další odpočinek, který se dá zpestřit výstupem na malou rozhlednu. Pokud ještě máte dost sil a nohy vás tam vynesou, tak se toho nebojte a na rozhlednu klidně vylezte, výhledy stojí za to, zbytek trasy, který nás ještě čeká, už není tak náročný.

Ten, kdo závodí s časem, na rozhlednu nepůjde, ale rozeběhne se po poměrně prudké klikaté pěšince. Až doběhne ke kolejím, pozor na vlak, který tudy jezdí dvakrát týdně. Byla by opravdu smůla se s ním potkat. Přeběhněte koleje, kousek lesíka, a ocitnete se na louce, kterou překonáte jakoby nic. Vesničkami Nová Ves a Kunčina po silnici se začnete rychle blížit ke konci trasy. Přiběhnutím na zadní Kunčinskou cestu, kde si ještě trošičku užijete přírody, a přeběhneme kopeček. A jsme zpátky v Udánkách, což je cíl naší cesty. Trasa by se také mohla jmenovat „Z Moravy až do Čech a zpět“, ale to, jak jí budete říkat, nechám na vás.

Hodnocení

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru